Страничка на агульском языке

20210127_103835.jpg

Дагъустандин шаирарин проиведениябурин Иден хурубан Конкурс. 27-пе январди 2021 пе иса МБОУ «ЧинарскаяСОШ 1» хьуне муниципальный этап Республикайин конкурс идже хурубан дагъустандин авторарин произведегиябур «Дарги ч1алан» ва «Табасаран ч1алан»номинацияйи. Меня мероприятияйин мурад матлаб э:агвар акьас бабан ч1алан гереквел инсанарисна ва к1илин халкьдис,агвар акьас халкьдин г1едатар. Меня мероприятияйиъ Индига уйи и.о.начальник РУО Дербентский райондин Эрик Ибрагимов,руководитель методцентрдин РУО Тамила Алиева,председатель райондин Правсоюзний организацияйин Алиева Диляра Кахидовна, школаййн директор ГусаеваУ.М.,мактабин шиниккваона мег1елимар. Ке удигьай гаф пуне Эрик Ибрагимова. Конкурдин участникар ий 11пе классар.Жюри алихьуне идже кьиматар шиниккварин выступлениябурис. Варттал хьуттис Эрик Ибрагимова ийне грамота. Садпе мукь гъушуф 21 пе февральди весе Махачкалайиъ,ДИРОйиъ ,республиканский конкурсдиъ.

24.01.2020

22.01.2021 якьудпе классиъ йине учин дарс дарги ч1алан мег1елимди Марият Магомедовнайи. Дарсунин тема-«Существительное-ч1алан пай».Тикрарин дарс. Дарсуниъ мег1елимди ишламиш акьуне гьалдин технологиябур.Шиникквари ппара бат1арди агвар акьуне чиппин знаниябур. Дарсуниъ экьуна уйи родной ч1алан мег1елимарна,директордин заместителар. Дарс джаллабурис ппара кьабул хьуне.Мег1елимдин дарс акьубра,шиниккварин активнивелра дарсуниъ.Шиникквари бат1арди джувабар иц1айи мег1елимдин суаларис.Директордин заместителари Алиева С.А.,Османова Р.К.йине идже кьимат дарсунис.Час мег1елимарисра кьабул хьуне дарсра,йинае методарра.

20190221_115712.jpg

Гьер иса 21пе февральди «МБОУйиъ «Чинарская СОШ 1» родной ч1алан мег1елимари аркьафе гьер джуьрейин мероприятиябур Международный родной ч1алан ягъас вазифа акьуна аяттар.Ме мероприятибурин цель э:ух1ас хье бабан ч1ал,хье г1едатар,хье Дагъустандин культура.Г1ешкъ хьас акьас шиниккварин чиппин ватанил,чиппин ч1алал,чиппин халкьдил. Ме мероприятиейиъ участвовать акьуне 2-11 классин шиникквар. Участникари акьуне мег1ниьур,хуруне стихотворениябур,агвар акьуне сценкабур чиппин ч1алалди,агвар акьуне лихъунар. Ме мероприятияйиъ Адина уйи х1урин администрацияна шиниккварин дадар-бабар.

IMG_3384.jpg

19пе октябрьди Чинардин администрацияйиъ хье ч1аларна культура ух1уб бадалди мег1елимари Абдулхаликова Г.Н.,Гаджимурадова Н.К.,АлиеваС.М.,Рамазанова М.М.,Мурадова М.А.,Исмаилова З.И.,Рабаданова А.Р.,ученикари МБОУ «Чинарская СОШ 1»акьуне мероприятие-Халкьдин майдан «Ч1аланна культурайин х1аягъ»,вазифа акьуна аеф Дагъустандин ч1аларисна культурайис.Х1аягъ утвердить акьуна аефе 2016пе иса хье шиникквар алчагъас пуна хье ч1алална,хье культураййлна,хье г1едатарил.Гьер миллатари бат1ар х1аягъ акьуне-табасаранари,агъулари,даргибури,азербаджанари.Мег1елимарина шиникквари агвар акьуне гьер джуьрен г1едатар,мег1нибур,лихъунар,ахъакьуне стихотворениябур.Прара бат1арди акьуна уйи залдин оформлениябур,гьер джуьрен халкьдин утварихъай.Агвар акьуне национальный хурегар. Ппара тег1рифар акьуне мег1елимаринна шиниккварин адинае г1алари-начальникди МКУ Управление Образованиян МР «Дербентский райондин»НоврузалиеваП.Т.,х1урин селсовети Герейханова,2пе школайин директорди,заведующая ИМЦ МКУ «Управление образования МР «Дербентский район»Алиева Т.М. Директорди ГусаеваУ.М.ппара чухсагъул пуне мег1елимарисна ученикарис.